Zadbaj o właściwe nawilżenie skóry po zimie

Przesuszenie, podrażnienie, zaczerwienienie, szczypanie skóry – znasz to? Mogą to być objawy odwodnienia Twojej skóry. W tym wpisie dowiesz się dlaczego tak się dzieje i co możesz zrobić, aby pomóc swojej skórze po zimie.

Zima to ciężki czas dla Twojej skóry

Niestety okres jesienno-zimowy nie jest najlepszym czasem dla wyglądu i kondycji naszej skóry. Jako największy organ oraz ze względu na stały kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, jest ona stale narażona na działanie szkodliwych czynników (zanieczyszczeń, drobnoustrojów, związków chemicznych, promieniowania UV). 

Skóra jako nasz największy organ składa się aż w ok. 70% z wody. Odparowywanie wody ze skóry pełni naturalną funkcję termoregulacyjną organizmu, jednak na skutek wyżej wymienionych czynników, proces ten może zostać zaburzony, a skóra może tracić zbyt duże ilości wody. Szczególnie zimą, gdy powietrze jest suche lub gdy przebywamy w pomieszczeniu ogrzewanym, dochodzi do nadmiernej utraty wody. 

Czy wiesz jakie mogą być inne objawy odwodnienia skóry?

  • Utrata sprężystości, elastyczności
  • Utrata blasku
  • Nadmierna, miejscowa suchość 
  • Bardziej widoczne zmarszczki i bruzdy
  • Skóra staje się szarawa, matowa
  • Trudno gojące się rany

Istnieją dwa główne mechanizmy, które hamują nadmierną ucieczkę wody ze skóry:

  • Warstwa rogowa 
  • Płaszcz hydrolipidowy 

Warstwa rogowa pokrywa najbardziej zewnętrzną część naszej skóry. Jest zbudowana z martwych komórek (keratynocytów), ceramidów i wolnych kwasów tłuszczowych, a także z tzw. Naturalnego Czynnika Nawilżającego (zbudowanego z aminokwasów, mocznika, kwasu mlekowego). Dzięki tak specyficznej budowie, utrzymuje właściwe nawilżenie skóry. Keratynocyty tworzą swoistą, hydrofobową barierę, która nie przepuszcza wody do wnętrza organizmu, natomiast NMF hamuje utratę wilgoci, zatrzymując ją we wnętrzu skóry. 

Warstwa rogowa jest najbardziej zewnętrzną warstwą naskórka zbudowaną ze zrogowaciałych (martwych) komórek
Źródło: https://www.vichy.pl/

Na powierzchni warstwy rogowej znajduje się płaszcz hydrolipidowy (inaczej sebum), zbudowany z wydzieliny gruczołów łojowych, lipidów i wody. Oprócz hamowania utraty wody, chroni również skórę przed innymi szkodliwymi czynnikami np. przed drobnoustrojami, utrzymując prawidłowe, lekko kwaśne pH skóry. Płaszcz może ulec osłabieniu, właśnie wskutek wcześniej wymienionych czynników, dlatego tak ważne jest dbanie o jego skład np. poprzez prawidłową pielęgnację. Nieprawidłowy skład NMF, przyczynia się do spadku zawartości wody w skórze.

Warstwa hydrolipidowa chroni skórę przed szkodliwym wpływem środowiska i przesuszeniem
Źródło: https://www.vichy.pl/


Co zrobić, aby uniknąć przesuszenia i odwodnienia?

  • Dbaj o właściwe nawodnienie organizmu – codziennie pij odpowiednią ilość wody
  • staraj się regularnie wietrzyć ogrzewane pomieszczenia
  • Unikaj długich, gorących kąpieli, które naruszają barierę hydrolipidową Twojej skóry
  • Nie stosuj zbyt często matujących kosmetyków, które przesuszają skórę
  • Nie stosuj zbyt często peelingów
  • Zadbaj o właściwą pielęgnację i nawilżenie 

Jakich składników szukać w kosmetykach?

  • Mocznik – jest to związek higroskopijny, czyli przyciąga wodę i nie pozwala jej wyparować, dzięki czemu działa intensywnie nawilżająco oraz ujędrniająco
  • Alantoina – to pochodna mocznika, działa zmiękczająco i nawilżająco. Regeneruje i ułatwia gojenie uszkodzonej skóry.
  • D-pantenol – jest prowitaminą i w skórze właściwej zmienia się w witaminę B5 czyli kwas pantotenowy, działa łagodząco, przeciwzapalnie i wyciszająco na podrażnioną, zaczerwienioną skórę.
  • Mleczan sodu – jest jednym ze składników NMF. Działa silnie nawilżająco.
  • Skwalan – Zapobiega utracie wody, wzmacnia i uszczelnia barierę hydrolipidową skóry
  • Ceramidy – to różnorodne związki należące do grupy lipidów, wspierają naturalną odbudowę bariery ochronnej skóry.

Jakie zabiegi wybrać w naszym gabinecie?

CALMING FACIAL – zabieg łagodzący

Kojąco-regenerujący zabieg przywracający uczucie komfortu i nawilżenia. Przeznaczenie: cera wrażliwa, naczyniowa, podrażniona, zaczerwieniona oraz alergiczna. Efekt: regeneracja, złagodzenie zaczerwienień i stanów zapalnych, nawilżenie skóry.

DEEP HYDRATION FACIAL – zabieg nawilżający

Głęboko nawilżający i odżywczy zabieg przywracający komfort suchej skórze. Przeznaczenie: skóra sucha, szorstka, odwodniona i matowa. Efekt: nawilżenie, nawodnienie oraz odżywienie skóry.

 HYDROPEELING AQUAPURE

Połączenie peelingu próżniowego z aplikacją substancji aktywnych o działaniu oczyszczającym, seboregulującym, nawilżającym i przeciwutleniającym. Dodatkowo, przy zastosowaniu elektroporacji i mikroprądów, składniki aktywne wnikają w głąb skóry, co niesie ze sobą większą efektywność zabiegu. Efekt: oczyszczenie, nawilżenie, wygładzenie, rozświetlenie, redukcja niedoskonałości, ujędrnienie oraz zwiększenie napięcia.

Piśmiennictwo:

  1. https://www.zrobsobiekrem.pl/
  2. Bojarowicz, H. A. L. I. N. A., & Woźniak, B. A. R. B. A. R. A. (2008). Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę. Problemy Higieny i Epidemiologii89(4), 471-475.
  3. https://www.vichy.pl/
Katarzyna Mikulewicz
mgr kosmetologii

Katarzyna Mikulewicz

mgr kosmetologii